Opublikowano:

Dlaczego trening HiiT to hit?

Niedawno miałam okazję prowadzić taki trening stąd też pomysł na wpis, gdyż wiem że nie każdy wie  jeszcze z „czym to się je”. Postaram się rozwiać wątpliwości i pokażę zalety takiego treningu.

Skrót HIIT (High Intensity Interval Training) to z angielskiego tłumacząc krótki 15-20 minutowy trening interwałowy. Interwały to nic innego jak przeplatanie intensywnego treningu (90 – 100 procent maksymalnego tętna – mHR) z tym o średniej intensywności (60-70% mHR).
Zalety:
 • wysoka skuteczność eliminacji nadmiaru tkanki tłuszczowej, dzięki wykorzystaniu zjawiska EPOC (długu tlenowego) oraz specyficznych zmian hormonalnych i wewnątrzkomórkowych wywoływanych przez HIIT.
 • Krótki czas sesji treningowych – trening HIIT jest idealnym wyjściem dla osób zapracowanych/mających mało wolnego czasu. Wystarczą 2-3 sesje w tygodniu po kilkanaście minut, aby znacznie poprawić wydolność organizmu oraz spalić nadmiar tłuszczu.
 • Znaczna poprawa ogólnej kondycji fizycznej w krótkim czasie – zauważalne efekty widoczne są już po 6 sesjach treningowych.
 • Zmniejsza ryzyko zachorowania na cukrzycę zwiększając wrażliwość na insulinę.
 • Prosty w przeprowadzeniu (nie jest konieczny sprzęt) – można go skutecznie wykonywać zarówno w domu jak i na świeżym powietrzu, sali treningowej czy siłowni. W treningu HIIT liczy się intensywność wykonywania samego ćwiczenia, a nie samo ćwiczenie czy jego zróżnicowanie – doskonałe wyniki osiągniesz robiąc zwykłe przysiady czy sprinty.
 • Redukcja tkanki tłuszczowej bez jednoczesnej redukcji tkanki mięśniowej (są nawet protokoły treningowe umożliwiające zwiększenie masy mięśniowej). Jest to szczególnie istotne dla osób (w tym zawodowych atletów), które chcą zachować muskulaturę, a jednocześnie zminimalizować zawartość tkanki tłuszczowej w organizmie.                                         źródło
 RUDZIENKA

0 komentarzy do: „Dlaczego trening HiiT to hit?

 1. Kwestia tego, że nie każdy podoła takiej intensywności ćwiczeń, ale warto spróbować.

 2. ciężko mi się zmotywować do regularnych interwałów, ale jak już włączę je w swój plan treningowy to jest super 🙂

 3. HIIT jest spoko! Co prawda miewam problemy z interwałami, ale jak już je zrobię, to satysfakcja jest potężna 🙂

 4. uwielbiam! 😀 idealne połączenie z siłowym 😉

 5. Jakoś średnio za nimi przepadam :). Chociaż dużą intensywność treningów naprawdę lubię.

 6. Kwestia jest to, ze wystarczy 4 do 8 minut 3 razy w tygodniu aby uzyskac/odczuc efekty. Nie znaczy to oczywiscie by przez reszte tygodnia siedziec na 4 literach: warto zaliczyc 2 do 4 silowych oraz jakis spacer lub plywanie :).

 7. Nie próbowałam go jeszcze 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

1 × 2 =